Léčba neplodnosti jako spouštěč psychického stresu?

Léčba neplodnostiI léčba neplodnosti, jako je IVF (in vitro fertilizace) nebo IUI (nitroděložní inseminace) mohou způsobit zátěž na psychiku. Ochota postižených párů podstoupit tyto možnosti, představuje obrovskou zátěž a z tohoto důvodu často dochází právě k neplodnosti z psychické stránky. Touha otěhotnět je často tak silná, že na každodenní život, vztah a lásku k ostatním nezbývá žádné místo. Takový stav vede u mnoha případů k dalším neshodám a bohužel i k rozchodům.

Existuje řada stresových hormonů, které mohou narušit menstruační cyklus, který často (ne vždy) je důvodem, proč těhotenství na sebe nechává tak dlouho čekat. I kvalita spermií trpí při tvorbě nadměrného množství stresových hormonů.

Některé ženy otěhotní dokonce až tehdy, když se v podstatě smíří s tím, že nikdy nebudou moci být těhotné. Sice to zní absurdně, ale má to logické vysvětlení: psychika už nic neočekává, stresové hormony se nevytvářejí – cyklus se upraví. Výsledkem může být to, že tělo se dostane na snadnější cestu vedoucí k otěhotnění.

Jste připraveni na plánování dítěte?

Ať už chcete s plánováním dítěte počkat nebo to necháváte na náhodě, důležité je položit si otázku, jak jste s partnerem na tento nový život připraveni. Přinášíme Vám nejdůležitější lékařská fakta o těhotenství:

Myslíte, že dnes tikají biologické hodiny pomaleji? Ne. Běží stejně rychle jako dříve. Přesto se nechávají mnohé ženy uklidnit svými vzory ze světa show byznysu: „Když s tím neměla problém ta známá herečka nebo zpěvačka, proč bych ho měla mít já.“ Neuvědomují si do jakého rizika tak se zvyšujícím se věkem dostávají sebe i dítě. Když už se ženě podaří otěhotnět, ve velké většině případů dochází ke komplikacím.

V pravý čas

Dítě? Ne teď! Ženy, kterým se v práci daří, nechtějí svou kariéru ohrozit, a proto odkládají početí dítěte na později. V mnoha případech to odsouvají, dokud není pozdě.

Je to nesporné: případů, kdy ženy možnost mít dítě odsouvají co nejdál, stále přibývá. Muži mohou v práci hrdě ukazovat fotografie svých mladých potomků a nerušeně se věnovat své kariéře. Ženy však možnost ukazovat svým kolegům roztomilé obrázky dětí už nemají… Protože jsou doma a kojí. A zatímco mladá matka zoufale hledá adekvátní péči pro své dítě, těžce vydobytá příčka na kariérním žebříčku je již na dlouhou dobu obsazena. Není divu, že mnohé pracující ženy oddalují „projekt dítě“ s mottem: Děti miluju, ale teď se to prostě nehodí. A pak je už příliš pozdě. Biologický vlak právě odjel.

Špatné načasování

Institut pro výzkum populačního vývoje zjistil, že příčinou neplodnosti je obvykle opakované odložení plánovaného rodičovství. Tento stav je příznačný převážně pro ženy – akademičky, které často zůstávají bezdětné. Studium dokončí s průměrem 28,5 roku, několik let se věnují práci a najednou jsou ty nejplodnější léta dávno pryč. Již od 25 let je zaznamenán výrazný pokles množství zdravých vajíček a od poloviny 30. let je pro ženu štěstí, že vůbec otěhotněla. Mnohé ženy si plánují celý svůj život předem – nejprve studium, práce, finanční a materiální zabezpečení a nakonec dítě. Jde však jen o naivní představu, že život se dá nalinkovat jako na rýsovacím prkně. Disciplína a tvrdá práce do života ženy dítě určitě nepřinese.

Kdy je ten pravý čas?

Ale jak si rozdělit ten kruh života? Jak sladit práci a plánování rodiny pod jednu střechu? A co je nejlepší: dítě před vzděláním, prací, někde uprostřed nebo až později? Nezmeškali jste tu správnou chvíli?

Jen odvahu!

Ano, je pravda, že ti malí vnesou do života hodně zmatku a nic už nebude fungovat tak přesně jako dosud. A nedá se také popřít, že děti potřebují více času a pozornosti, jsou náročné na péči a odpovědnost. Váš volný čas tak stále zůstane někde tam v pozadí. Z tohoto pohledu je čas na dítě vždy nepříznivý. Argumenty „proč stále počkat“ mohou být i strach ze zodpovědnosti nebo změny životního stylu.

Nakonec je to jen otázka vlastního postoje a odvahy. Vždyť každý den má své výhody a nevýhody. Chcete mít děti? Troufněte si na ně! Jistě, byt je příliš malý, ve městě je nedostatek mateřských škol, i Vaše místo v práci je ohroženo a náklady na studium jsou příliš vysoké. Ale proč tak málo žen využívá své schopnosti, svůj ženský organizační talent a svou vynalézavost najít nové způsoby jak utvářet svůj vlastní život? Existují matky, které si zakládají pouze na iniciativě dobře se postarat o své dítě a pak později jsou schopny pokračovat v práci. Jiným se naopak život ženy v domácnosti zalíbí a jsou šťastné, že našli smysl své existence. Nakonec je zde ještě emancipace: zde je možné rozhodovat se samostatně, na základě svých uvážení, svého přesvědčení.