Nástřih hráze při porodu: Je opravdu nutný?

Nástřih hráze (odborný název epiziotomie) je strašákem mnoha maminek. Jde o nepříjemný zákrok během porodu, kdy lékař udělá nástřih hráze (oblast mezi konečníkem a pochvou), aby se tak usnadnil přechod hlavičky miminka.

Rutinní zákrok?

Nástřih hráze bývá proveden u mnoha rodiček, velké procento z nich tvoří zejména prvorodičky. Počítat s ním mohou i ženy, které čekají velké miminko nebo je děťátko otočené koncem pánevním, jakož i při porodu pomocí kleští či v situacích, kdy je třeba porod urychlit.
Ačkoliv epiziotomie by se měla provádět pouze v nutných případech, podle průzkumů se u nás dělá ve velkém počtu, přičemž ne vždy je skutečně potřebná a dalo by se jí předejít.

Nástřih či natržení?

Podle lékařů je nástřih hráze lepší volbou než její přirozené natržení. Argumentují tím, že rána po nástřihu se lépe zašívá a také se snadněji hojí. Podle mnoha porodních asistentek je zase naopak lepší přirozené natržení, protože tkáň se natrhne v nejslabších místech a nejde do takové hloubky, jako nástřih. Kromě toho je také pravdou, že natržení se odehraje do takové míry, jaká je potřebná, dokud velikost nástřihu určuje lékař a může být zbytečně velký. Zkušenosti žen, které zažily jedno i druhé (tedy i nástřih i natržení), jsou různé.

Například 30letá Zdenka říká:

Při prvním porodu jsem byla naříznutá opravdu hodně. Na mé očekávání se však rána vcelku rychle zahojila a nebyly žádné komplikace. Když jsem rodila podruhé, nechtěla jsem být naříznutá, místo toho jsem se však dost natrhla. Dlouho bylo natržení citlivé a bolestivé a hojení trvalo u mě přibližně stejně jako po nástřihu. Těžko však říci, což je obecně horší či lepší, myslím, že je to dost individuální. “

27-letá Daniela má také s natržením i nástřihem zkušenost:

Podle mě a z mé zkušenosti je lepší přirozené natržení než nástřih. Hráz se mi natrhla při prvním porodu, ale nějak extra to nebolelo a ani nevím, jak se to zahojilo. Při druhém porodu mě však nástřih hráze neobešel, synek byl z těch větších miminek, měl až 4,3 kg a nástřih byl podle lékaře nutný. Nikdy nezapomenu na tu bolest při šití rány po nástřihu a na obtíže, které provázely její hojení. Dlouho mi trvalo, než jsem mohla opět normálně sedět či chodit, nemluvě o bolestivém pohlavním styku. “

Přesto, že se epiziotomie dělají v našich porodnicích stále ve velkém počtu, stále více žen tento zákrok odmítá a také různé studie a výzkumy ukazují, že není správné dělat epiziotomii rutinně, protože má svá rizika.
Mezi rizika provázející epiziotomii patří komplikace při hojení, inkontinence, bolestivý pohlavní styk.

Dá se epiziotomii předejít?

Epiziotomie je často zbytečným zákrokem, kterému by se dalo předejít různými způsoby. Dobré je udělat pár věcí na předcházení epiziotomii ještě před porodem. Pomůckou mohou být například cviky na posílení svalstva pánevního dna, takzvané Kegelovy cviky. Ty spočívají v střídavém stahování a uvolňování svalů pánevního dna (svaly, které používáte, když se snažíte zadržet močení). Jde o nenáročně cviky, které lze provádět kdykoliv během dne. Mimo jiné pomáhají snižovat riziko inkontinence (únik moči) a také zlepšovat sexuální život.

Další pomůckou je i masáž hráze. Pravidelnou masáží hráze asi od 35. týdne těhotenství může žena také přispět ke zvýšení elasticity tkáně a zároveň snížení rizika natržení nebo potřeby nástřihu hráze při porodu. Některé ženy používají jako prevenci proti nástřihu i speciální nafukovací balónek, který se zavádí do pochvy a jeho nafukováním se svalstvo a tkáň připravuje na přechod děťátka porodními cestami.
Můžete si také zjistit, jaké procento epiziotomii má ta která porodnice, zda je dělají například prvorodičkám rutinně a zda se dá tento zákrok odmítnout.

Je také dobré rodit v jiné poloze než na zádech s nohama zdviženýma vzhůru, což je, bohužel, u nás stále běžná poloha (praktické pro lékaře kvůli snadnějšímu přístupu, ale naprosto nevhodné pro rodičku).

Podání epidurální analgezie také podle statistik zvyšuje riziko nutnosti nástřihu hráze (mimo jiné i proto, že žena může ztratit kontrolu nad tlačením), proto je lepší volit porod bez této pomůcky. Místo toho si můžete raději vzít k porodu dulu, která vám může pomoci v mnoha ohledech.